10 narzędzi pomocnych w czytaniu Pisma Świętego

Pisma Świętego

Planujesz zabrać się do regularnego czytania Pisma Świętego? Zapoznaj się z 10 narzędziami, które ułatwią ci pogłębienie kontaktu ze Słowem Bożym.

1. TwojaBiblia.pl

To biblijny ekosystem społecznościowy, składający się z:
– Biblii w wersji online (umożliwia, m. in. dodawanie własnych notatek do fragmentów Pisma Świętego)
– czytań na każdy dzień,
– bloga z codziennymi komentarzami do Pisma Świętego,
– mechanizmu losującego cytat z puli liczącej kilkaset rekordów, przygotowanej przez biblistów.

Na ukończeniu jest także aplikacja działająca na wszystkich systemach mobilnych.

2. wBiblii.pl

Bardo przyjemna dla oka i łatwa w użyciu wyszukiwarka biblijna, której responsywność daje radę na urządzeniach mobilnych. Ciekawym dodatkiem do niej jest gadżet „zainspiruj się”, który wyświetla najczęściej wyszukiwane fragmenty przez innych użytkowniów.

Warto założyć konto w serwisie, by uzyskać dostęp do kolejnych funkcjonalności.

3. Biblijni.pl

Opcja dla tych, którzy wolą słuchać zamiast czytać. Jeśli doceniasz walory audiobooków, to Biblia w formacie audio powinna ci się spodobać. Przyczepić się mogę jedynie drażniącego głosu lektora, ale to kwestia gustu… Ja preferuję Słowo w formie tekstowej, więc na szczęście nie muszę się do niego przyzwyczajać.

4. Modlitwa w drodze

Przygotowana przez jezuitów aplikacja pozwala na pobranie na smartfona (lub komputer) fragmentów Pisma Świętego, wzbogaconych o krótkie rozważanie i utwór muzyczny. Najlepsza opcja dla podróżników nierozstających się ze słuchawkami.

5. Aplikacja Pismo Święte

Najpopularniejsza w Polsce aplikacja mobilna ze Słowem Bożym. Ja szczególnie cenię w niej dwie funkcjonalności. Widget z losowym cytatem z Pisma Świętego (super opcja na zagospodarowanie ekranu głównego smartfona) oraz sekcję Brewiarz. Obie pozwalają na codziennie smakowanie Pisma Świętego – pierwsza wersji light, a druga de luxe.

Pisma Świętego

6. Aplikacje Bible.is i Bible.com

Aplikacje zagraniczne (posiadają jednak tłumaczenia w j. polskim) i protestanckie, za to świetnie przygotowane pod kątem technicznym (choćby z tego względu warto się z nimi zapoznać).

To prawdziwe „fullpacki”, dzięki którym przekaz biblijny można przeczytać, zobaczyć, posłuchać i wejść z nim w interakcję. Aplikacja Bible.com zawiera też tematyczne plany czytań, które wiele dobrego mogą wyświadczyć także katolikom.

7. „Kafelkowa” Ewangelia

Nie jestem fanem Windows Phone, ale ta aplikacja biblijna została przygotowana bardzo profesjonalnie i dobrze się z niej korzysta. Umożliwia pobranie czytań z dnia 30 dni do przodu lub wstecz, a dodatkowo zawiera funkcję przypomnień o czytaniu Pisma Świętego. Mała rzecz, a cieszy.

8. Paginatory

Jedyne płatne (koszt zaledwie kilku złotych, więc prawie jak za darmo) i najmniej skomplikowane narzędzie z wszystkich wymienionych w tekście, ale w jego prostocie leży siła. Jeśli nie masz Pisma Świętego z „fabrycznie wyciętymi” paginatorami, możesz zaopatrzyć się w naklejki z siglami biblijnych rozdziałów. Ich wartość jest bezcenna, jeśli chodzi o sprawną nawigację po Biblii.

9. Plany czytań

Wersja dla hardcore`ów. Rozbudowane plany czytań Pisma Świętego są bardzo pomocne, jeśli zamierzasz, np. przeczytać całą Biblię w rok. Nie musisz sam tworzyć takiego planu. Gotowce znajdziesz pod tym linkiem.

Pisma Świętego

10. Widget z czytaniami dnia

Zachęcam też do korzystania z biblijnego widgetu zainstalowanego na moim blogu na podstronie Słowo Boże. Bez szukania i przełączania opcji znajdziesz tam czytania na aktualny dzień. Proste w formie, ale nadal skuteczne jak „miecz obosieczny”.

SKOMENTUJ: Z jakich narzędzi do czytania Pisma Świętego korzystasz?

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KrysiaAnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość

Ja korzystam z aplikacji Pismo Święte – często w komunikacji miejskiej czy samochodzie, kiedy jadę na Mszę zapoznaję się wstępnie z liturgią słowa, łatwiej mi się wówczas na niej skupić w trakcie Mszy, kiedy słyszę ją już drugi raz :)

Krysia
Gość
Krysia

Ja kiedyś korzystałam z „Modlitwy w drodze” jednakże zmęczyło mnie ciągłe pobieranie nowych rozważań. Teraz korzystam z aplikacji „Pismo Święte”, jest naprawdę przydatna.