11 pytań, dzięki którym lepiej poznasz siebie

poznasz siebie

Jak dobrze znasz siebie? Postaw sobie 11 pytań, dzięki którym otrzymasz szansę na zrobienie kolejnego kroku na drodze rozwoju osobistego i duchowego. Poprzez przybliżenie się do prawdy o sobie samym.

 

Liebster Blog Award to zabawa przypominająca zeszyty z pytaniami znane z czasów szkolnych. Z tą różnicą, że blogerzy nominują do odpowiedzi blogerów, których cenią za jakość publikowanych treści. Mnie docenił Kamil Lipiński, za co mu serdecznie dziękuję. Dlaczego zdecydowałem się wziąć udział w akcji? Bo nie ma rozwoju osobistego i duchowego bez stawiania sobie pytań! Zachęcam do przeczytania moich odpowiedzi, ale przede wszystkim do zrobienia takiej ankiety na twój własny użytek. No to jedziemy!

11 pytań, dzięki którym lepiej poznasz siebie

1. Co Cię najbardziej motywuje? 

W szczególe – to zależy od sytuacji czy działania, do którego mam się zmotywować. Czasem jest to słońce i zapach wiatru, kiedy nie chcę mi się wcześnie wstawać. Czasem potrzeby rodziny, kiedy spada motywacja do pracy. W ogóle – staram się, by moją motywacją było zbawienie. Chcę żyć tak, by nie zaprzepaścić szansy na szczęśliwe życie wieczne.

2. Książka, która była dla Ciebie drogowskazem/natchnieniem do działania.

Biblia! Staram się, by codziennie była takim drogowskazem. Poza tym nie byłoby tego bloga, gdybym wcześniej nie przeczytał książki Leo Babauty, pt. Skup się. Prosta droga do sukcesu. To ona skutecznie zmotywowała mnie do ogarniania i upraszczania życia. Duży sentyment mam też do książki Dzikie serce autorstwa Johna Eldredge`a – za każdym razem, gdy po nią sięgam, naświetla obszary w mojej duszy, nad którymi muszę popracować.

3. Co najdziwniejszego jadłeś?

Podczas podróży poślubnej w Grecji nie powiedziano mi, że zaserwowana konserwa rybna tak naprawdę zawiera… ośmiornicę. Bogatszy o taką wiedzę pewnie nie musiałbym o tym teraz pisać. Moja żona twierdzi jednak, że najdziwniejszy był mój eksperyment z jajecznicą (moja ulubiona potrawa), do której dodałem serek topiony o smaku cheddar. Efekty zapachowy faktycznie bardzo dziwny ;)

4. Gdybyś miał wybrać jedno miejsce, gdzie chciałbyś mieszkać?

Dobrze mi na Górnym Śląsku, a… o innym miejscu zamieszkania myślę jedynie w perspektywie wiecznej. Dlatego odpowiedź będzie śpiewająca :)

Początek i refren tej zacnej piosenki po polsku brzmi tak:

Jak piękne jest mieszkanie Twe, o Wszechmogący
bo dusza ma za Tobą tęskni wciąż.
Tu serce me szczęśliwe jest w Twej obecności, 
więc śpiewam Ci w cieniu skrzydeł Twych. 

Ref. Lepszy jeden dzień w przedsionkach Twych,
Lepszy jeden dzień w mieszkaniu Twym,
Lepszy jeden dzień w przedsionkach Twych,
niż tysiąc innych!

Chcę zamieszkać na wieki w niebie. I chcę tam cieszyć się prawdziwym życiem razem z Tobą! W końcu w domu Ojca jest mieszkań wiele :)

5. Za co cenisz siebie najbardziej?

Jestem bardzo wdzięczny Bogu za talenty, którymi mnie obdarzył. Najbardziej jednak doceniam fakt, że potrafiłem otworzyć się na łaskę głębszego życia wiarą. Gdybym stawiał zaciekły opór Duchowi Świętemu, moje życie nawet w 10 procentach nie byłoby tak fajne jak teraz!

6. Twój największy sukces.

Założyłem szczęśliwą rodzinę z wspaniałą kobietą, która dała mi dwie cudowne córki. To prywatnie. Zawodowo? Chciałem być dziennikarzem piłkarskim, pracować w moim ulubionym klubie oraz w wydawnictwie książkowym. Każde z tych marzeń się spełniło (choć w przypadku klubu myślałem raczej o zarabianiu na chleb kopaniem piłki niż o kierowaniu grupą medialną), więc za to wszystko chwała Panu!

[reklama_wpis]

7. Poleć mi trzy fajne książki.

Mógłbym podać kilkadziesiąt takich pozycji, zresztą wartościowe książki polecam tutaj. Skoro jednak mam ograniczyć się do trzech, to jako pierwsze na myśl przychodzą mi:

8. Najfajniejsza gra/zabawa z Twojego dzieciństwa.

Sporo tego było, ale każda z zabaw prędzej czy później prowadziła do wybiegnięcia na zieloną murawę (nawet jeśli była to pożółkła kępka trawy osiedlowego boiska). Piłka nożna zdominowała moje dzieciństwo. I jedno wiem na pewno – żadna FIFA ani PES (nawet przy użyciu najnowszych technologii produkcji gier) nigdy nie zastąpią tamtych wspaniałych chwil.

9. Dlaczego tęcza ma tyle kolorów?

Mogła mieć tylko jeden kolor, tak samo jak wszyskie róże na świecie mogły być tej samej odmiany. Ale Bóg nie jest nudny – jako najwspanialszy stwórca działa z potężnym rozmachem!

10. Kawa czy herbata?

Kiedy myślę o podjęciu postu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi mi rezygnacja z kawy. Nie jestem od niej uzależniony, nie działa na mnie pobudzająco, ale tak bardzo lubię jej smak (z ogromną ilością mleka i cukrem), że potrafię wypić kilka dziennie :) Herbata? Najlepiej z herbaciarni lub prawie każda z firmy TeekanneAle pierwsze miejsce na moim herbacianym podium należy bezapelacyjnie do czeskiego koncentratu o nazwie Preso Caj.

poznasz siebie
Fot. Czeskimarket.pl

11. I co z tą Polską?

Nie tak dobrze, jak bym sobie tego życzył. Nie tak źle, jakby chciały tego antykatolickie media i antykościelni politycy. Lepiej niż z innymi krajami, bo – tu w pełni zgadzam się z o. Jamesem Manjackalem MSFS – Polacy naprawdę potrafią głęboko słuchać Słowa Bożego i żyć Ewangelią na co dzień.

Moje nominacje

Swoje odpowiedzi napisałem. Pytań nie zmieniłem, bo uważam, że są dobre. Czas na nominację blogerów, których odpowiedzi na powyższych 11 pytań jestem bardzo ciekawy. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy podejmą rękawicę :)

Mari z Marilabo.pl
Anna z Prostyblog.com
Justyna z Happyholic.pl
Paulina z OneLittleSmile.pl
Edyta z EdytaZajac.pl
Artur z Jeszczejedenblog.pl
Damian z Muszkieter.in
Marcin z MarcinKwiecinski.pl
Krzysiek z Pochwalony.eu
Mateusz z Bóg, honor & rock`n`roll
Tomasz z Odium.es
O. Krzysztof Pałys OP, autor bloga Światła Miasta

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MuszkieterViola Kontny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Viola Kontny
Gość
Viola Kontny

Świetny zestaw pytań! Odpowiem sobie po cichu :) I też jestem z Górnego Śląska okolic Rybnika. Pozdrawiam.

Muszkieter
Gość

Cześć. Dziękuję za nominację. Moje odpowiedzi tutaj: http://muszkieter.in/11-pytan-do-freestajlowca/ Następnym razem daj znać na maila – szybciej zareaguję.

Pokój i dobro.