3 kłamstwa o rozwoju osobistym, w które nie powinieneś wierzyć

kłamstwa

Chcesz zadbać o swój rozwój osobisty? Wyeliminować złe nawyki lub nabyć dobre? Nie wierz w marketingowe chwyty! Jedynie prawda może Cię zaprowadzić do oczekiwanych efektów. Oto trzy kłamstwa, na które trzeba szczególnie uważać.

Kłamstwo nr 1 – Wystarczy, że wierzysz i bardzo chcesz

Wiara w realizację celu i motywacja na odpowiednim poziomie – trudno bez nich cokolwiek osiągnąć. Jednak te czynniki nie są wystarczające i nie przesądzają o powodzeniu Twoich planów. Oprócz chcenia i wiary potrzebujesz jeszcze działania (czasem bardzo wymagającego). W końcu pewnie nie raz przekonałeś się, że „samo się nie zrobi”, prawda? Dlatego, gdy następnym razem wyznaczysz sobie cel i uwierzysz, że możesz go osiągnąć, to przede wszystkim… zacznij działać! Myśl, że łatwo nie będzie, pozwoli Ci uniknąć sporo niepotrzebnej frustracji.

Kłamstwo nr 2 – Zrobisz to w 15 minut

Hiszpański w 30 dni, uporządkowanie życia w 15 minut? „Ekspertów”, którzy zapewniają, że w kilka chwil możesz dokonać cudów, niestety nie brakuje. Nie wierz im! Każda zmiana jest procesem, który wymaga czasu. Nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza. Ale 15 minut to nie trening a zaledwie rozgrzewka! Takie porównanie Cię nie przekonuje? Spróbuj zatem przeciwstawić 15 minut pozytywnego myślenia z nawykami, które utrwalałeś przez lata… Jeśli chcesz naprawdę coś trwale zmienić, zacznij od uzbrojenia się w cierpliwość.

Kłamstwo nr 3 – Rozwój osobisty? Możesz wszystko!

Kolejna ściema pseudo-specjalistów próbuje złapać Cię na „haczyk” wszechmocy i samowystarczalności. Wprawdzie możesz wiele, ale nie możesz wszystkiego. Zawsze będą jakieś ograniczenia, których nie przeskoczysz i nie wszystko będzie zależało od Ciebie. Pozytywnym nastawieniem czy nawet największą dbałością o jakość pracy nie sprawisz, że na pewno utrzymasz stanowisko czy dostaniesz premię. To zależy od czynników, na które nie masz wpływu. Nie jesteś Bogiem, uświadom to sobie! Poza tym, czy naprawdę chciałbyś zmienić wszystko?

[WAŻNE] Warto dążyć do samodoskonalenia. Zanim jednak zaczniesz stosować się do porad zawartych w kolejnym poradniku o rozwoju osobistym, zastanów się, czy autor nie chce nabić Cię w butelkę.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
podczytywkaPrzemysław "eRIZ" Pawliczukmargaritum Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
margaritum
Gość

Nareszcie rozsądne spojrzenie na rozwój osobisty bez ochów i achów :)

Przemysław "eRIZ" Pawliczuk
Gość

Ja bym dodał jeszcze jeden – można powiedzieć, że najistotniejszy – punkt: wielu sięgających po książki/szkolenia łyka wszystko bezkrytycznie jak pelikany, kompletnie zapominając, że wszystko trzeba dostosować pod siebie, a nie siebie pod technikę.

Jak idziesz na szwedzki stół, to bierzesz to, co Ci się przyda, a nie rozciągasz brzuch tak, żeby wszystko pomieścić.

podczytywka
Gość

Hiszpański w 30 dni jest możliwy :) Wiadomo, nie zaczniemy biegle się porozumiewać, ale całkiem porządne podstawy da się złapać. Po miesiącu samodzielnej nauki od zera, kurs rozpoczęłam od poziomu „do A2”. Wystarczyło dużo samozaparcia, pracy, no i czasu. Spędzałam nad nauką kilka godzin dziennie.