Postanowienia noworoczne w skrócie sprowadzają się do tego, że „czegoś chcemy więcej, a czegoś innego mniej”. Wiesz już nad czym chcesz popracować w nowym roku?  Przygotowałem 30 propozycji postanowień, które pomogą ci stać się lepszą wersją siebie.

2×15 pomysłów na postanowienia noworoczne

postanowienia noworoczne

A. Postanowienia noworoczne typu „więcej”:

1.Pisma Świętego
Jeśli nie czytasz w  ogóle, to najwyższa pora zacząć. Chociażby od jednego zdania. Jeśli ten etap masz już za sobą, warto popracować na regularnością lub wydłużeniem kontaktu ze Słowem Bożym.

2.Mszy Świętych
Niedzielna Msza Święta jest obowiązkowa, ale warto przyjmować Komunię Świętą także w tygodniu. Ideałem jest codzienne uczestnictwo. Jeśli jesteś już tym szczęśliwcem, który każdego dnia jest w kościele, spróbuj głębiej przeżywać Mszę.

3.Modlitwy
Niekoniecznie  chodzi o zwiększenie ilości „zdrowasiek”, choć to też nie zaszkodzi. Prędzej o bliższą relację z Bogiem, spędzanie z Nim większej ilości czasu. Dobrym pomysłem jest również więcej modlitwy za innych ludzi niż we własnych intencjach.

4.Konkretnej spowiedzi
Nie takiej na „szybko”, z przygotowaniem po „łebkach”, ale z poważnym podejściem do sakramentu. Warto też pomyśleć o znalezieniu stałego spowiednika i kierownika duchowego.

5.Rekolekcji
Weekendowe, wakacyjne, tematyczne, parafialne – wybór jest ogromny. Ja w 2016 roku planuję wersję hardcore`ową, tzn. chcę pojechać z żoną i dziećmi na 16-dniowe rekolekcje Domowego Kościoła. A i pewnie kilka krótszych „wpadnie” po drodze. Jedno jest pewne – bez względu na czas trwania rekolekcje zawsze są dobrym pomysłem.

6.Życia „offline”
Nowoczesna technologia towarzyszy nam wszędzie. Tym bardziej warto powalczyć o czas bez komunikatorów, lajków, „komciów” i innych „socialowych” spraw do ogarnięcia. Rzadszy kontakt z nimi pozwala zachować do nich właściwy dystans.

7.Czasu z najbliższymi
Chwile zyskane dzięki częstszemu przestawianiu się na „tryb offline” warto podarować najbliższym. Wspólny spacer, rodzinne gry i zabawy czy po prostu rozmowy zawsze są bezcennym czasem, o który warto walczyć.

8.Spotkań z przyjaciółmi
Internetowe pogaduszki warto zamienić na spotkania w „realu”, podczas których smartfony zdecydowanie większą ilość czasu spędzą w kieszeniach niż dłoniach. Może warto pograć w „planszówki” lub wybrać się wspolnie do kina?

9.Słuchania zamiast mówienia
Postanowienie zalecane zwłaszcza gadułom i tym, którzy uważają, że są świetnymi słuchaczami. Obie postawy wskazują na nadmierną koncentrację na sobie, a w efekcie gorszą zdolność do słuchania.

10.Świadomego korzystania z internetu
W tym celu można wykorzystać wszelkie agregatory treści, np. Feedly, by trafiały do ciebie tylko te informacje, które naprawdę cię interesują. Podobnie z Facebookiem – czy na pewno nadal chcesz mieć kontakt z wszystkimi stronami, które kiedyś polubiłeś?

11.Efektywnego czasu pracy
Masz dość tego przykrego wrażanie, że dzień minął zbyt szybko, a ty nadal niewiele zrobiłeś? Spróbuj efektywniej wykorzystywać czas pracy, korzystając chociażby z prostej techniki pomodoro.

12.Postawionych kroków do realizacji marzeń
Masz jakiś cel główny na 2016 rok? Rozplanuj szczegółówo, jakie kroki dzielą cię do osiągnięcia go i regularnie zbliżaj się do upragnionej mety. Pomocna w tej kwestii może być strategia mininawyków.

13.Aktywności fizycznej
W 2015 roku udało mi się wrócić do „w miarę regularnego” (2-3 razy w miesiącu) grania w piłkę nożną. W 2016 planuję pojawiać się na boisku raz w tygodniu. Zamierzam też wdrożyć kilka ćwiczeń „domowych”. A co Ty chcesz zrobić w tej kwestii?

14.Zdrowego jedzenia
Warzywa, owoce – obecne w moim życiu, ale wciąż w zbyt małej ilości. Przyda mi się też większa ilość wypijanej wody i pieczywa pełnoziarnistego. Sprawdź, jakie zmiany w twojej diecie będą dla ciebie najkorzystniejsze i zastosuj je.

15.Przeczytanych książek
W 2015 roku bardzo mocno poprawiłem statystyki, ale wciąż liczba kupowanych przeze mnie ebooków i książek przekracza liczbę przeczytanych pozycji. Może zatem podobnie jak ja rok 2016 ogłosisz rokiem czytania zamiast kupowania?

postanowienia noworoczne

B. Postanowienia noworoczne typu „mniej”:

16.Grzechów
To postanowienie noworoczne? Jak najbardziej, chociaż ten cel każdemu chrześcjianinowi powinien przyświecać niezależnie od daty w kalendarzu. Niemniej każda okazja jest dobra, by rozpocząć bardziej święte życie – także początek nowego roku.

17.Nałogów
Podobnie jak w punkcie wcześniejszym – każda okazja jest dobra do tego, by zerwać z nałogami. Nikotynizm, pornografia, zakupoholizm? Sam wiesz najlepiej, co powinieneś wyeliminować ze swojego życia. Życzę ci, by w tym roku wreszcie udało ci sie to zrobić.

18.Narzekania
Często tłumaczymy się, że narzekalibyśmy mniej, gdybyśmy mieli do tego mniej powodów. Tymczasem bardziej sprawdza się tu zasada odwrotna – im mniej staramy się narzekać, tym mniej „generatorów” narzekania. Dlatego warto zamienić narzekanie na dziękczynienie, która ma poteżną moc uszczęśliwania.

19.Zbędnych wydatków
Wydajesz za dużo pieniędzy na przyjemnostki, chwilowe zachcianki? Spróbuj prowadzić chociaż przez miesiąc bilans swoich wydatków, by zobaczyć, gdzie najwięcej „kasy” wylatuje z twojego portfela czy karty płatniczej. Zdecyduj, w jakich dziedzinach możesz poszukać oszczędności.

20.Czasu z ludźmi, którzy na to nie zasługują
Jakkolwiek brutalnie to brzmi, nie warto ofiarowywać swojego bezcennego czasu ludziom, z którymi od dawna już nic cię nie łączy. To samo dotyczy znajomości wirtualnych. Może warto radykalnie pomniejszyć listę znajomych na Facebooku?

21.Bałaganu
Jeśli słysząc o bałaganiarstwie, myślisz o sobie – to postanowienie może być jednym z najwłaściwszych dla ciebie. Jak pozbyć się bałaganu? Jak skutecznie sprzątać? W tej kwestii polecam książkę „Magia sprzątania”, autorstwa Marie Kondo.

22.Nadinterpretacji
Ile razy zdarzyło ci się pokłócić lub „ochłodzić” kontakty z kimś, kto wcale nie powiedział czy nie zrobił tego, co ty sobie wyobraziłeś? Opieranie się w relacjach na twardych faktach mocno popłaca!

23. Odkładania spraw na później
Notoryczne odwlekanie czekających nas zadań może storpedować nawet najlepsze pomysły czy projekty. Jeśli masz z tym problem, wypowiedz wojnę prokrastynacji. Przeczytaj, jak skutecznie z nią walczyć.

24.”Przeszkadzaczy”
Facebook, komunikatory, sms-yrozproszenia czyhają na każdym kroku. Zdolne zepsuć nawet najbardziej entuzjastycznie rozpoczęty dzień pracy czy nauki. Powalcz o swoje skupienie, a twoja efektywność zauważalnie wzrośnie. Poznaj taktyki, które ci w tym pomogą.

25.Zbytniej troski
W 6 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza można przeczytać taki werset: „Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”. Przestań więc martwić się sprawami, na które nie masz wpływu. Bóg o ciebie zadba! Polecam lekturę całego fragmentu zatytułowanego „Zbytnie troski” – Mt 6, 25-34.

26.Nieobecności…
…w chwili obecnej. Snucie planów i wspominanie przeszłości jest fajne, ale jedynym czasem, który aktualnie posiadasz jest TERAZ. Staraj się przeżyć go „na maksa”, będąc w pełni zaangażowanym umysłowo, emocjonalnie i zmysłowo.

27.Niepotrzebnych rzeczy
Znajdziesz je w szafach, na półkach na strychu i w piwnicy. W naszych domach i mieszkaniach zalega pełno rzeczy, których już nigdy nie użyjemy. Jeśli jeszcze są zdatne do użytku, oddaj je komuś. W innym przypadku bez skrupułów zakończ ich żywot na śmietniku.

28.Medialnego jadu
Przekazy medialne, zwłaszcza z tematyki politycznej, potrafią nieźle napsuć zdrowia. Lepiej odciąć się od zmanipulowanych komunikatów. O najważniejszych sprawach i tak się dowiesz. A jeśli już musisz na bieżąco śledzić wydarzenia, miej chociaż świadomość, że prawda często wygląda zupełnie inaczej niż mówią nam o tym na szklanych ekranach.

29. „Zarwanych” nocy
Zbyt mała ilość snu to jedna z najlepszych dróg wiodących do złego samopoczucia. Zdarzają się sytuacje, że trzeba mocniej nad czymś „przysiąść” kosztem snu. Jednakże często „zarwane” noce to bardziej efekt wyboru niż konieczności.

30. Robienia tego, czego nie kochasz
Niewiele jest takich spraw, które męczą bardziej niż robienie tego, czego się nie cierpi. Nawet jeśli wymagałoby to radyklanych kroków, takich jak zmiana pracy, warto uwolnić się od działąń, których nie kochasz. Jeśli nie wiesz, jak odkryć swoją pasję i zacząć nią żyć, przeczytaj ten tekst.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jak ogarnąćEwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Bardzo dobra lista! Z pewnością zaczerpnę inspiracji z niej. Dziękuję!

Jak ogarnąć
Gość

Powodzenia!