7 powodów, dla których warto dołączyć do wspólnoty

wspólnoty

Jednym z najlepszych kroków, jakie możesz postawić na drodze rozwoju duchowego, jest stanie się członkiem wspólnoty (katolicka “oferta” jest w tym względzie bardzo bogata). Poznaj 7 powodów, dla których warto do niej dołączyć.

1. SIŁA WSPÓLNOTY

Jeśli weźmiesz do ręki cienki patyk, z łatwością go złamiesz. Jednak gdy z wielu takich patyków stworzysz wiązkę, zniszczenie jej będzie zdecydowanie trudniejsze. Podobnie jest z chrześcijaninem, który trwając we wspólnocie „zawiązanej” miłością Chrystusa, jest o wiele mniej podatny na duchowe klęski. Wspólnota jest zatem jak skuteczna tarcza antyrakietowa na froncie walki duchowej.

wspólnoty2. FORMACJA

Większość wspólnot katolickich spotyka się nie tylko na modlitwach, ale realizuje konkretny program rozwoju duchowego, inaczej zwany formacją. Konferencje, notatniki do codziennej pracy z Pismem Świętym, dzielenie się Słowem Bożym w kilkuosobowych grupach, świadectwa – to tylko niektóre narzędzia, które przysłużą się do twojego wzrostu duchowego.

3. WSPÓLNOTOWA MODLITWA

Modlitwa osobista to podstawa życia duchowego. Kolejnym filarem jest modlitwa wspólnotowa. Cenna tym bardziej, gdy twoja relacja z Bogiem przechodzi kryzys. Wówczas taka modlitwa na spotkaniach wspólnoty może dać ci “ożywczy impuls”. Zawsze też możesz poprosić innych członków wspólnoty o regularne wsparcie modlitewne w konkretnej intencji czy o modlitwę wstawienniczą.

4. REKOLEKCJE

Weekendowe, tygodniowe a nawet 16-dniowe – i na pewno każde warte przeżycia. Rekolekcje to takie “duchowe combo”, łączące w sobie wszystkie elementy wymienione w powodzie nr 1. W czasie ich trwania przekonasz się także, co naprawdę oznacza dewiza “Wolność, równość i braterstwo”, która w wydaniu katolickim przynosi znacznie lepsze owoce niż w jej francuskim rozumieniu…

5. DOSTĘP DO KSIĘDZA

Zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku, gdy nie jesteś członkiem wspólnoty. Duszpasterz, który na serio angażuje się w życie wspólnoty, chętnie znajdzie czas na dłuższą spowiedź czy rozmowę duchową. Zorganizowanie “nieplanowanej” adoracji czy mszy wspólnotowej też nie będzie dla niego problemem.

wspólnoty6. BEZPIECZEŃSTWO DUCHOWE

Wstępując do legalnie funkcjonującej wspólnoty katolickiej, nie musisz obawiać się, że trafiłeś do sekty. Nikt ci nie będzie zachęcał do zrywania kontaktów z rodziną ani zmuszał do pozbywania się pieniędzy na rzecz jakiegoś guru. Dobrze uformowane wspólnoty chrześcijańskie to najbezpieczniejsze grupy wsparcia. Unikniesz także zagrożeń duchowych związanych ze wschodnimi filozofiami czy praktykami, którymi często inspirują się organizatorzy świeckich kursów rozwojowych. Nauczysz się, że szczęścia możesz spodziewać się jedynie ze strony Boga, a nie amuletów, układu gwiazd czy innych “dziwactw”.

7. PRAWDZIWI PRZYJACIELE

Szybko odkryjesz wspaniałość relacji międzyludzkich na zupełnie innym poziomie. Poznasz ludzi, którzy zaprzyjaźnią się z tobą nie dlatego, że masz pieniądze lub zawsze chętnie wyciągasz na stół “morze” alkoholu. Będą chcieli cię poznać, bo… jesteś umiłowanym Dzieckiem Boga! Przekonasz się, że można z nimi otwarcie i szczerze porozmawiać na każdy, nawet najtrudniejszy temat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 rzeczy, za które jestem wdzięczny Ruchowi Światło-Życie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o