Czystość serca jest jednym z ośmiu warunków prawdziwego szczęścia, podanych przez Jezusa w trakcie słynnego Kazania na Górze. Nie pierwszym, ale niewykluczone, że jednym z najważniejszych. Kojarzy się ona głównie ze sferą seksualną, ale takie rozumienie to zaledwie fragment znacznie większej całości. Czym zatem jest czystość serca i dlaczego jest ona taka ważna?

Czystość serca, czyli nie tylko sfera seksualna

Śluby czystości, czystość przedmałżeńska, czystość spojrzenia – każde z tych pojęć ściśle związane jest ze sferą seksualną. Nic dziwnego, że taka narracja jest przeważająca,kiedy mowa o czystości serca. Seksualność jest niezwykle istotnym elementem życia ludzkiego, stąd trudno nie wiązać z nią tej tematyki. Epatująca seksem przestrzeń medialna i inne „nieczyste” przekazy kulturowecoraz bardziej umacniają jeszcze to połączenie. Jednakże czystość serca nie jest wyłącznie przeciwieństwem nieczystości seksualnej. Takie podejście do tematu byłoby jego spłaszczeniem i niebezpiecznym zubożeniem. 

Katechizm Kościoła Katolickiego na temat czystości serca wypowiada się w następujący sposób:

„«Czyste serca» oznaczają tych, którzy dostosowali swój umysł i swoją wolę do Bożych wymagań świętości, zwłaszcza w trzech dziedzinach: miłości, czystości, czyli prawości płciowej, umiłowania prawdy i prawowierności w wierze” (2518)

i nieco dalej:

„Sercom czystym” jest obiecane widzenie Boga twarzą w twarz i upodobnienie do Niego (Por. 1 Kor 13, 12; 1 J 3, 2). Czystość serca jest warunkiem wstępnym tego widzenia. Już dzisiaj uzdalnia nas ona do widzenia tak, jak widzi Bóg, przyjmowania drugiego człowieka jako „bliźniego”; uzdalnia nas do uznania ciała ludzkiego – naszego własnego i naszego bliźniego – zaświątynię Ducha Świętego, przejaw Boskiego piękna.” (2519).

Te definicje nie odcinają pojęcia czystości od sfery płciowej, ale znacznie je rozszerzają. Człowiek z czystym sercem to ktoś, kto przemienił swój umysł i „dostroił” go do Bożej woli. Dzięki temu jest w stanie patrzeć na świat Jego oczami. Idąc tym tropem, można zatem powiedzieć, że czystość serca jest brakiem przywiązania do tego, co ziemskie. Wyzbyciem się egoizmu i umiejętnością życia zgodnie z Bożą wolą, a także dostrzeganiem Boga w innych ludziach.

czystość serca

Być czystym, by widzieć więcej

Ciekawy aspekt „widzenia Boga” dzięki czystości serca porusza też Marcin Zieliński, lider skierniewickiej wspólnoty „Głos Pana”, w odcinku z serii „Góra błogosławieństw” dotyczącym tego błogosławieństwa. Przytacza rozmowę ojca i syna, w której ten pierwszy został zszokowany przez swojego kilkuletniego potomka. Syn powiedział ojcu, że tacie nie jest dane widzieć w ich pokoju anioła, ponieważ on „ogląda te brzydkie filmy” (syn nie miał prawa wiedzieć, że ojciec faktycznie sięga po pornografię).

Kliknij, by zobaczyć wszystkie odcinki z serii „Góra ośmiu błogosławieństw” autorstwa Marcina Zielińskiego

Ta historia wprawdzie znowu zahacza o czystość w kontekście płciowości, ale uderzające jest w niej coś zupełnie innego. Czystość serca jest tu warunkiem do dostrzegania namacalnego Bożego działania w naszym życiu. Ile przegapiliśmy z powodu egoizmu codziennych i spektakularnych cudów? O ile, życie każdego z nas mogłoby być lepsze, gdyby zestroić je z Bożą wolą?

Jak walczyć o czystość serca?

Nie ma jednego sposobu walki o czystość serca. Odpowiedź na to pytanie wyłania się jednak z powyższych rozważań. Celem naszych starań powinno być jak najściślejsze dopasowanie naszego umysłu i woli z Bożymi wymaganiami świętości. A tego nie da się zrobić, bez nieustannego poszukiwania Boga i podnoszenia się z własnych słabości.

Zatem gorliwa modlitwa i regularna spowiedź to zdecydowanie skuteczne i godne polecenia narzędzia pomagające w osiąganiu czystości serca. Tylko tyle… i aż tyle! Jest to jednak trud, który warto podjąć!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość

Rok temu nawróciłem się i podjąłem walkę o czystość mojego serca. Od tego czasu gorliwie odmawiam modlitwy i uczestniczę w eucharystii. Życie moje powoli się zmienia, na ustach pojawia się uśmiech, a w cele spokój.

Chwała Panu!