Dziękczynienie – wykorzystaj jego potęgę

dziękczynienie

Istnieje prosty, biblijny sposób, który – gdy jest regularnie stosowany – pomaga czuć się bardziej szczęśliwym. Sprawia, że z każdym dniem mniej martwisz się drobiazgami i bardziej doceniasz swoje życie. Co lepsze, dostępny jest za darmo i skorzystać możesz z niego w każdej chwili. Przekonaj się, jak wielką siłę ma dziękczynienie!

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” 1 Tes 5, 16-18

Te słowa trafiły do mnie ze szczególną siłą, w jednym z najtrudniejszych momentów mojego życia. Kiedy wszystko zdawało walić się jak domek z kart, Biblia proponowała mi… dziękczynienie! Ale jak to? Kiedy wszystko układa się tak fatalnie, ja mam dziękować?! Zanim przestałem stawiać wewnętrzny opór, korzystne skutki „dziękowania za wszystko” poleciło mi kilka niepowiązanych ze sobą osób. Na szczęście dałem się przekonać, a pozytywne efekty przyszły szybciej niż się spodziewałem.

4 kroki do dziękczynienia w każdym położeniu

tumblr_n7fg2vYZ741st5lhmo1_1280

1. Poproś Ducha Świętego o pomoc

Ten krok jest szczególnie ważny w sytuacji, gdy masz wielką trudność w znalezieniu powodów do dziękowania. To Duch Święty „przychodzi z pomocą naszej słabości”. Zawsze kiedy moje dziękczynienie zaczynam od prośby o pomoc skierowanej do Pocieszyciela, łatwiej mi przychodzą do głowy rzeczy, za które mogę dziękować.

2. Przygotuj listę dziękczynienia

Weź długopis do ręki, kartkę i zacznij pisać. Lista nie musi być długa, wystarczy kilka punktów. Ważne, żebyś umieścił na niej rzeczy, za które naprawdę chcesz Bogu podziękować. Mogą to być sprawy ogólne, jak: życie, zdrowie czy rodzina. Dobrze, jeśli są też bardziej szczegółowe. Piękny zachód słońca czy kubek pysznej kawy to bardzo dobre powody do dziękczynienia! Najważniejsze, byś dziękował szczerze.

Przygotowanie listy dziękczynienia to dobry pomysł na rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Sam wiesz najlepiej, kiedy zmęczenie wygrywa u Ciebie z jakimkolwiek przejawem wdzięczności…

3. Niech dziękczynienie stanie się nawykiem

Krótsze listy dziękczynienia (np. 4-5 punktowe) są moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż wykorzystanie wszystkich powodów do wdzięczności za jednym zamachem. Krótsze, ale sporządzane regularnie listy pozwalają wypracować w sobie nawyk zauważania dobrych rzeczy nawet w najbardziej błahych zdarzeniach codzienności. Taki wewnętrzny radar, nieustannie ustawiany na wykrywanie powodów do wdzięczności, to niezawodne narzędzie na drodze do dziękowania „w każdym położeniu”.

4. Napisz swoją modlitwę dziękczynną

Twoja własna modlitwa dziękczynienia może być odmianą listy powodów do wdzięczności lub jej uzupełnieniem. Codziennie może przybierać inny kształt albo mieć stałą formę, którą każdego dnia podsumujesz pracę z listą dziękczynienia. To zależy od Ciebie, przede wszystkim niech jej słowa płyną z serca.

Moja modlitwa dziękczynna (odmawiana codziennie wieczorem jako podsumowanie listy wdzięczności) ma taką treść:

Boże Ojcze, Wszechmogący Panie.
Dziękuje Ci za wszystko, co mnie dziś spotkało.
Za dobre wydarzenia, małe i duże przyjemności,
ale i za to, co trudne oraz niezrozumiałe.
Wszystko to wpisuje się w Twój plan dla mojego życia,
który doskonalszy jest od moich pragnień i pomysłów.

Już teraz dziękuję Ci za to, co mnie jeszcze czeka.
Za te wspaniałości, które dla mnie przygotowałeś.
I za trudności, z jakimi przyjdzie mi się zmierzyć.
Dziękuję, że wskażesz mi najlepszą drogę,
jak pięknie i mądrze żyć.
I za to, że mnie nigdy nie opuścisz.
Nawet wtedy, gdy nie będę wiedział, jak ogarnąć…
Amen.

[WAŻNE]: Naprawdę warto sięgnąć po długopis i kartkę, by spisać listę dziękczynienia. Słowo przelane na papier ma większą moc, niż to które kołacze się gdzieś po zamarkach umysłu. A gdy będziesz regularnie spisywał powody do wdzięczności, po czasie będziesz dysponował bogatym „archiwum dziękczynienia”, które pomoże ci się podnieść w najtrudniejszych chwilach.

Jeśli zaś już dawno „pokłóciłeś się” z papierem tradycyjnym, możesz skorzystać z jednej z wielu aplikacji, służących do prowadzenia dziennika. W tej kwestii mogę polecić aplikację Diaro (tu ją możesz pobrać). To mój towarzysz w dziękczynieniu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o