Jak notować? Długopis pomaga… więcej zrozumieć

Jak notować?

Wolisz notować długopisem czy za pomocą klawiatury? Naukowcy z Princeton University dowiedli, że „analogowe” notowanie pomaga w interpretowaniu faktów. Dlatego rób ręczne notatki!

Jak notować? Długopis vs laptop

Zespół pod kierownictwem Pam Mueller przeprowadził badanie na dwóch grupach studentów, którym wyświetlił film na nieznany im temat. W trakcie jego trwania pierwsza grupa wykonywała notatki za pomocą długopisu, druga używając klawiatury. Następnie badacze zadali studentom serię pytań niezwiązanych z filmem, a potem zapytali ich o szczegóły dotyczące wyświetlonego obrazu.

Studenci z obydwu grup odpowiadali tak samo skutecznie na pytania dotyczące faktów. Wyraźne różnice pojawiły się dopiero przy próbach interpretacji. Zdecydowanie lepiej wykonali to zadanie studenci notujący długopisem.

Ręczne notatki bardziej angażują

Badacze z Princeton University postawili tezę, że ręczne notatki wymagały od studentów większego zaangażowania w proces przetwarzania informacji. Dzięki temu przyswajali istotniejsze wiadomości, więcej rozumieli i łatwiej dokonywali trafniejszych interpretacji.

Dlatego nawet jeśli jesteś fanem nowoczesnych technologii, „przeproś się” z długopisem oraz notatnikiem i staraj się jak najczęściej notować w tradycyjny sposób. Używanie do tego elektronicznych aplikacji ma swoje liczne zalety, jak chociażby to, że masz je zawsze przy sobie. Ale odpowiednio dobrany notatnik też powędruje wszędzie tam, gdzie poniosą cię nogi.

Jak lubisz notować? Tradycyjnie czy jednak elektronicznie? Napisz w komentarzu :)