Jak odkryć pasję i zacząć nią żyć?

Czy jesteś zadowolony ze swojego życia? Praca, życie prywatne dają ci satysfakcję? Masz pasję, która nadaje sens codzienności? A może kojarzy ci się ona jedynie z… Golgotą?

Czy robisz to, co kochasz?

Mam nadzieję, że twoje życie nie jest męką ponad ludzkie siły, a pasję rozumiesz jako robienie tego, co naprawdę kochasz. Oczywiście, nie zawsze można się utrzymywać ze swojej pasji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ją realizować “po godzinach”. Przynajmniej teoretycznie… Co mam na myśli? W celu wyjaśnienia posłużę się moim przykładem.

Niestety, musiałem szybko pożegnać się ze swoimi marzeniami o spektakularnej karierze piłkarskiej. Umiejętności w tej dziedzinie mam takie, że z kopania w piłkę nie byłbym w stanie zarobić nawet pensji minimalnej, nie mówiąc już o “kokosach”. Mimo tego od zawsze wybieganie na boisko sprawiało mi wielką frajdę i kiedy już znajdowałem się na murawie, nie liczyło się nic innego (pamiętasz jeszcze to uczucie, nazywane często “stanem flow”)?

pasję

Piłka nożna sprawia mi tyle radości, że w marcu tego roku rozegrałem pierwszy mecz… po kilku latach przerwy! Potrafisz sobie to wyobrazić?! Teoretycznie, nic nie stało na przeszkodzie, bym regularnie uprawiał moją ulubioną dyscyplinę sportu. Byłem zdrowy, znajdowałem czas na inne czynności, ale zawsze znalazła się jakaś wymówka, by oddalić się od pragnień mojego serca. Nawet jeśli już przekonałem sam siebie do grania, ostateczną “instancją” nie do przejścia był brak ludzi do stworzenia dwóch drużyn…

Tyle, że ja tak naprawdę nie starałem się o to, by te drużyny skompletować. Kiedy na poważnie się za to zabrałem, okazało się, że już w następnym tygodniu był nas nadkomplet i rozegraliśmy pierwszy mecz. Teraz wybiegam na boisko w każdy czwartek i nadziwić się nie mogę, jak mogłem pozwolić sobie na tak długą przerwę…

Jak znaleźć pasję? Zrób “radosną listę”

Pierwszy krok na drodze życia pasją jest bardzo prosty. Wystarczy, że wypiszesz sobie wszystkie rzeczy, które dają ci prawdziwą radość w czasie ich wykonywania. Nie żartuję. Sięgnij po kartkę i wypisz wszystko, co sprawia, że twoje serce wypełnia się radością po brzegi.

Jeśli masz z tym trudności, przypomnij sobie, co sprawiało ci radość, kiedy byłeś dzieckiem czy nastolatkiem. Bardzo prawdopodobne, że twoje serce nadal będzie cieszyło się podczas wykonywania dawnych czynności.

pasję

Kiedy będziesz już mieć gotowy zestaw czynności ożywiających twoje serce, pomyśl co możesz zrobić, by znów wykonywać je regularnie. Może musisz z czegoś zrezygnować, by robić to, co naprawdę kochasz?

pasjęMam nadzieję, że ci się to uda. Będzie to oznaczało, że pierwszy krok do życia pasją będziesz mieć już za sobą.To naprawdę ogromny sukces! Jeśli chodzi o kolejne kroki, to polecam ci audiobooka “Arkadio” (popularnego katolickiego rapera), pt. “Rób to co kochasz. 5 kroków jak wejść na drogę życia pasją”.

Zawiera on mnóstwo porad, jak odnaleźć swoją pasję i nią żyć na co dzień, a także mnóstwo inspirujących historii ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia przestali się bać walki o biblijne “życie w obfitości” i – mimo pojawiających się trudności – zaczęli robić to, co naprawdę kochają.

Czy jest coś, co sprawia ci radość, a już dawno temu z tego zrezygnowałeś? A może udało ci się ponownie złapać kontakt z twoim sercem? Podziel się proszę w komentarzu swoją historią. Może zmieni ona czyjeś życie na lepsze.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sisters92 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sisters92
Gość

Można chyba powiedzieć, że blogowanie jest naszą pasją, ale też tworzenie origami, czytanie książek, podróże. Mamy takie ,,napady”, kiedy jednej pasji poświęcamy więcej czasu, drugiej mniej, jednak zawsze kiedyś do nich wracamy.