Jak pozbyć się złych nawyków i przyzwyczajeń? Strategia oparta na postanowieniu „już więcej tego nie zrobię” po prostu nie działa. Postaw na naprawdę skuteczną, ignacjańską metodę zmiany zachowania.

Złota zasada: złych nawyków nie należy zwalczać!

Recepta na sukces w pracy nad zmianą zachowania kryje się w… rezygnacji z walki ze niepożądanym nawykiem. Zamiast tego należy skupić się na wypracowaniu nowych nawyków. Ta złota „zasada” postępowania na drodze osobistego wzrostu została zdefiniowana przez św. Ignacego Loyolę w poniższej sentencji:

„Trzeba jednej skłonności przeciwstawiać inną skłonność, nawykowi inny nawyk, podobnie jak jeden klin wybija się innym klinem.”

Kiedy naprawdę chcesz rozstać się z uciążliwym zachowaniem, przestań koncentrować się na nim i skup się na wypracowaniu nowego nawyku. Szczególnie należy o tym pamiętać, kiedy pojawią się pokusy namawiające do zautomatyzowanego zareagowania w „dawny” sposób.

Na początku trudno ci będzie przeciwstawić się dobrze utartym szlakom. Ale im częściej wyruszysz nową ścieżką, tym łatwiej będzie ci ją wybierać i nią podążać. To kolejna sfera, w której dobrze sprawdza się maksyma „trening czyni mistrza”.

złych nawyków
Fot. Bruno Nascimento/ Unsplash

Pro-tipy: czujność, cierpliwość, wytrwałość i brak przesady

Jest jeszcze kilka prostych zasad, o których pamięć ułatwi ci osiągnięcie pożądanej zmiany. Po pierwsze, musisz być uważny i czujnie przyglądać się sytuacjom, w których atakują cię pokusy i uruchamiają niechciane automatyzmy. Czy widzisz powtarzające się schematy (np. wtedy kiedy jesteś głodny czy zmęczony)?

Przyda ci się także cierpliwość, bo prawdziwa przemiana jest zawsze procesem, często długotrwałym. I zależnym od wytrwałości – lepiej codziennie zrobić maleńki kroczek we właściwym kierunku niż jeden duży w ciągu dwóch miesięcy.

Warto też pamiętać, że nie można przesadzać z trenowaniem siebie. Nie próbuj zastąpić od razu wszystkich złych nawyków tymi dobrymi. Zacznij od jednego, najbardziej uciążliwego, a po osiągnięciu sukcesu przejdź do kolejnego. Radykalne, całkowite przemiany w mgnieniu oka zdarzają się niezwykle rzadko. I nie warto tracić czasu w tej kwestii na czekanie na cud.

Nie musisz być w niewoli złych nawyków!

Bez względu na to, jak do tej pory układało się twoje życie, możesz skutecznie pozbyć się złych nawyków, zastępując je korzystnymi. Jako motywację polecam ci fragment utworu „Nawyki” (Buka & Rahim)”

„Choć mam bałagan metryki,
To układam swe nawyki.
Pomaga mi w tym zasada,
Że to ja władam i tym co posiadam w DNA
I na HDD mam wbite.
Mają tańczyć tak jak zagram ja.
A nie grać muzykę!”

Polecam również przesłuchanie całego utworu. Jako tekst hip-hopowy nie jest wolny od przekleństw i innych „mocniejszych” fragmentów, ale może tym bardziej warto się nad nim pochylić. Bo ukazuje, że nawet z dużego bagna da się wyjść i dokonać zmiany na lepsze.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o