„Albo będziesz święty, albo… będziesz nikim!” – bo są tylko dwie drogi, którymi może podążać człowiek. Jedna wiodąca do świętości, druga prowadząca do zguby. Zatem jak zostać świętym w – niełatwej przecież – codzienności współczesnego świata?

Uroczystość Wszystkich Świętych jest doskonała okazją do postawienia sobie pytań o świętość. Czym ona tak naprawdę jest i jak ją osiągnąć? Pytania to ważne tym bardziej, że kto nie zapragnie zostać świętym, ten szykuje sobie drogę na zatracenie…

Jak zostać świętym? Łatwo nie będzie, ale…

Pismo Święte nie zostawia wątpliwości, że najważniejszy wybór życiowy (czyli ten rozciągający się na jest wyłącznie wyłącznie dwutorowy.

„Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą.” Mt 7:13

Słowa Jezusa wskazują, że „ciasna brama” to cel – choć trudniejszy – to jednak osiągalny. Inaczej nie zachęcałby nas do takiego wyboru. Jak zatem zostać świętym?

Wskazówka nr 1: Świętość nie jest nudna i nieskazitelna

Jeśli wyobrażasz sobie świętego jako kogoś nieskazitelnie czystego i… śmiertelnie nudnego, to po prostu jesteś w błędzie. Wystarczy nawet pobieżnie prześledzić życiorysy świętych, by przekonać się, że doskonale nadawałyby się na scenariusze holywoodzkich filmów.

A ich główni bohaterowie to nie krystalicznie czyści wierni z pierwszych ławek kościelnych, lecz ludzie najczęściej doświadczeni miażdżącym walcem życiowych trudów. Tacy, którym słowa „kryzys” i „upadek” są dobrze znane.

Dokładnie tacy sami jak… każdy z nas – zmagający się z własnymi słabościami, grzechami i przeciwnościami losu. Ale jednocześnie mający odwagę, by za każdym razem powstawać i wierzyć, że na nowo wybierając Jezusa, nie znajdują się na drodze do nicości a świętości.

Jak twierdzi ks. Pawlukiewicz w książce ” Wstań. Albo będziesz święty, albo będziesz nikim”:

„Do nieba pójdą tylko święci, ale święci to nie znaczy bezbłędni. Świętymi są spowiadający się. Ktoś powiedział: „W niebie najwięcej będzie kalek – bez rąk, bez nóg, bez oczu. To będą ci, którzy wyłupili sobie oczy tak, jak mówi Ewangelia, ci, co odcięli sobie rękę”. Oczywiście to wezwanie mamy rozumieć nieco metaforycznie, ale to nie zmienia tego, że jesteśmy powołani do świętości.”

Prawda, że obiecująca perspektywa?

Wskazówka nr 2: Odważ się być sobą i nie polegać na sobie

Czasami może się wydawać, że świętość wymaga od nas stania się kimś, kto tak naprawdę ma niewiele wspólnego z naszą osobowością. Podążamy za wizją, która…. na Bogu niekoniecznie musi robić wrażenie. Dlaczego?

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz wyjaśnia:

„Całe nasze życie na ziemi, pełne grzechu i słabości, pozbawia nas iluzji, że damy radę sobie sami. Często ktoś mówi, że musimy zrobić to, czy tamto, żeby się zbawić czy wyzwolić. Tymczasem „się” nic nie da zrobić! Trzeba wzywać pomocy Boga.”

I w tym tkwi tajemnica. By zostać świętym, nie musisz udawać kogoś innego. Nie musisz znać zdobyć nowych umiejętności czy kończyć kolejnych kursów, by „zhackować system” i znaleźć się bliżej nieba. Bóg pragnie jedynie Ciebie – tej prawdziwej wersji, bez udawania. Chce twojego serca. I tego, byś polegał na Bożej pomocy i sile.

zostać świętym

Wskazówka nr 3: Świętość? Musisz jej chcieć!

Ks. Pawlukiewicz wnioskuje również, że świętość i zbawienie jest tak naprawdę pragnieniem serca. Ceniony duszpasterz twierdzi:

jak zostać świętym
Promocja – 32%. SPRAWDŹ!

„Kto bardzo chce pójść do nieba, ten będzie zbawiony. Naprawdę! Jeśli tego chcesz, to dostaniesz. Ale trzeba bardzo chcieć. Bóg poszukuje ludzi, którzy chcą.”

I to właściwie są najważniejsze pytania, jakie powinieneś sobie postawić. Czy chcesz być zbawiony, chcesz być święty?

Jeśli tak, nigdy nie pozwól zgasić w sobie takiego pragnienia. Jeśli zaś go nie masz, zrób wszystko, by je pozyskać i podtrzymywać. Bo świętość jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko chcieć.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Krzysztof Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Amen!