7 rzeczy o sukcesie, których może nauczyć cię mundial

mundial

Mundial za nami, piłkarskie emocje opadły. Nadszedł więc czas spisania refleksji, które podczas turnieju nasuwały mi się do głowy. Oto 7 „mundialowych nauk” o sukcesie, które mogą być wartościowe także dla Ciebie, nawet jeśli nie interesujesz się futbolem.

1. Wiele porażek może prowadzić do sukcesu

„Piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy” – te słowa angielskiego piłkarza Gary`ego Linekera przeszły do historii, ale… zyskały aktualność dopiero po 24 latach przerwy. Wcześniej po Puchar Świata piłkarze z Niemiec odnieśli sięgnęli w 1990 roku, w 1996 roku wygrali jeszcze mistrzostwa Europy, ale na kolejnych turniejach musieli uznawać wyższość innych reprezentacji. Z porażek wyciągnęli wnioski, które teraz zaowocowały złotem.

Autor: Agência Brasil [CC-BY-3.0-br0

2. Wiary nie trzeba się wstydzić. Nigdy!

Końcowy gwizdek meczu, w którym Brazylia doznała najbardziej spektakularnej porażki w historii mistrzostw świata. Niemcy cieszą się z zasłużonego awansu do finału, Brazylijczycy padają na kolana. Jedni płaczą, inni modlą się. Widok modlącego się Davida Luiza na oczach milionów widzów, zanim uda się na pożarcie dziennikarzy i zrozpaczonych kibiców, na długo pozostanie w mojej pamięci. Zwłaszcza, że czynił tak również po wygranych spotkaniach.

By Danilo Borges/copa2014.gov.br [CC-BY-3.0-br], via Wikimedia Commons

3. Piękne marzenia? To nie wystarczy!

Najboleśniej przekonali się o tym Brazylijczycy, których marzenia o końcowym triumfie roztrzaskały się w półfinałowym meczu z Niemcami (wynik – 1:7). Na sukces składa się wiele czynników, a same wielkie marzenia to jeszcze za mało…

4. Nielogiczne zwycięstwa się zdarzają

Kto stawiał, że Kostaryka wygra na mundialu chociaż jedno spotkanie? Drużyna, która w grupie mierzyła się z Włochami, Urugwajem i Anglią? A jednak niedoceniany przez nikogo zespół znalazł się w ósemce najlepszych drużyn turnieju!

By Danilo Borges/Portal da Copa [CC-BY-3.0-br], via Wikimedia Commons

5. Nieważne, jak bardzo jesteś mocny. Zawsze miej plan B!

…a nawet C. Tak jak selekcjoner Holendrów Louis van Gaal, którego zespół dopiero w rzutach karnych uporał się z Kostaryką. To nic, że jego zespół był absolutnym faworytem. Kiedy trzeba było grać dogrywkę, a potem konkurs „jedenastek”, szkoleniowiec „Pomarańczowych” wdrożył zwycięską strategię (wpuszczając rezerwowego bramkarza), dzięki której trafił na pierwsze strony gazet z całego świata.

6. Nie warto opierać się na jednym atucie

Cristiano Ronaldo, Messi, Neymar – każdy z nich jest wielkim piłkarzem, żaden nie został mistrzem świata. Kiedy ten ostatni doznał poważnej kontuzji, Brazylia popadła w rozpacz, uznając później to zdarzenie za jeden z powodów klęski z Niemcami. Lepiej mieć w zanadrzu więcej silnych atutów.

By Agência Brasil [CC-BY-3.0-br]

7. Koniecznie dobrze się odżywiaj!

Warto dobrze się odżywiać, by dostarczyć organizmowi odpowiedniego paliwa. Efekty zaniechania? Możesz skończyć jak Luis Suarez ;)

A Ty, czego nauczyłeś się podczas oglądania mistrzowskich spotkań z brazylijskich boisk? Podziel się w komentarzu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o