Po co się tak spieszysz?

Po co się tak spieszysz?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że w charakterysytkę współczesnego świata mocno wpisany jest pośpiech. Ciągle gdzieś gonimy, latamy od sprawy do sprawy. Tylko po co? Po co się tak spieszysz?

Spieszysz się dla samego spieszenia?

Światowej sławy protestancki kaznodzieja Billy Graham postawił kiedyś taką diagnozę:

„Żyjemy w pełnych napięcia, neurotycznych, niecierpliwych czasach. Spieszymy się, kiedy nie ma potrzeby się spieszyć – dla samego spieszenia się. Ten wiek pośpiechu stwarza więcej problemów, a mniej moralności niż czyniły to poprzednie generacje. Niecierpliwość zbiera żniwo w postaci rozbitych domów, zszarpanych nerwów, wciąż nowych wrzodów i stwarza niebezpieczeństwo dalszych światowych wojen”.  

Wstrząsające słowa. Niestety, znajdujące potwierdzenie w rzeczywistości. Brak cierpliwości, będącej owocem Ducha Świętego, sprawia, że jesteśmy podatni na pogoń za nowościami i bardziej skłonni do grzechu. Łatwiej jest szybko zniszczyć jakiś związek, niż cierpliwie pracować nad poprawą obecnego. Wszystko musimy mieć na już, a najlepiej to na wczoraj…

Pośpiech to brak szacunku dla czasu

Czas to najcenniejsza waluta, jaką posiadamy w czasie ziemskiego życia. Wspaniały skarb, którego nie potrafimy jednak odpowiednio wykorzystywać. Świetnie ujął to św. Bernard:

„Nie ma rzeczy cenniejszej od czasu, ale też nie ma rzeczy tak mało szanowanej i bardziej pogardzanej niż czas.”

Jeśli się ciągle spieszymy, to nie szanujemy czasu, który aktualnie został nam dany. Jeśli każdy dzień jest gonitwą, nie ma okazji do refleksji i zachwytu nad małymi cudami codzienności. Czy beztroska z dzieciństwa, za którą często tęsknimy, nie jest właśnie brakiem konieczności spieszenia się?

Spójrz jeszcze raz na zdjęcie na górze tekstu. I zadaj sobie pytanie, po co się tak spieszysz. Czy nie tracisz przez to najcenniejszych chwil w życiu i wielu okazji do zachwytu? Pozwól sobie być dzieckiem, które nie musi się spieszyć.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Sisters92szyszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szyszka
Gość
szyszka

Szczególnie, że niedziela więc może warto iść na spacer z rodziną? :)

Sisters92
Gość

Ostatnio trochę przystopowałyśmy. Ciągły życie w biegu zaczęło nas męczyć. Wolimy zrobić mniej, a później odpocząć.