Mniejsze i większe okazje służą między innymi do obdarowywania bliskich nam osób prezentem. Ważne przecież, aby nie tylko brać, ale również dawać.  A choć być liczy się bardziej niż mieć, to drobny podarunek potrafi kogoś bardzo ucieszyć. Sprawdź, co warto podarować!

Można postawić na prezent neutralny, jak na przykład pełną czekolady bombonierkę, buteleczkę perfum, kosz owoców czy bukiet kwiatów. Można jednak postawić też na prezent o charakterze wyznaniowym. W Europe Wschodniej dominowałyby ikony przedstawiające Jezusa Chrystusa, a w Europie Zachodniej obrazy przedstawiające Maryję Dziewicę. Ale pomysłów jest znacznie więcej!

Poniżej 10 propozycji na prezent o charakterze chrześcijańskim. Sprawdź, co warto podarować:

Obrazy

Obrazy to rodzaj malarstwa sakralnego, który występuje głównie w wyznaniach chrześcijańskich zachodnich, jak na przykład w rzymskim katolicyzmie czy protestantyzmie. Wierni uwielbiają wizerunki Boga i świętych postaci, które uobecnia się na obrazach w bardzo realistycznej formie. Obraz to perfekcyjny prezent dla każdego, kto ceni sztukę sakralną.

Ikony

Ikony to z kolei rodzaj malarstwa sakralnego dominujący w wyznaniach chrześcijańskich wschodnich, np. w greckim katolicyzmie i prawosławiu. Wierni ufają, że Bóg uobecnia się w ikonach niczym w Najświętszym Sakramencie. Ikona to fantastyczny prezent dla każdego, kto lubi połączenie sztuki i modlitwy.

Figurki

Oprócz malarstwa sakralnego występuje również rzeźba sakralna. Jeśli ktoś lubi sztukę i rzemiosło sakralne, można postawić dla niego na figurki. Najpopularniejsze są te przedstawiające Syna Bożego i Matkę Bożą oraz świętych i aniołów. Wybór w tej kwestii jest bardzo szeroki!

Krucyfiksy

Krucyfiksy, czyli krzyże, zostały owiane zabobonem, wedle którego podobno nie powinno się ich komuś wręczać, bo to powoduje nieszczęście. Krzyż to jednak symbol zwycięstwa życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią, więc nikt nie powinien się go bać. Jako prezent jak najbardziej polecany!

Zawieszki

Różnego rodzaju zawieszki zawsze robią furorę. Chrześcijanie bardzo lubią nosić łańcuszki z krzyżykami lub świętymi wizerunkami. Dość ciekawym rozwiązaniem wydaje się też szkaplerz. Zanim jednak zdecydujesz się na zawieszki, upewnij się, czy osoba, którą chcesz obdarować lubi nosić biżuterię.

Różańce

Różaniec to broń, która powinna być w arsenale modlitewnym każdego katolika. Wybór różańców na rynku jest ogromny, więc nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem takiego, który nadaje się na prezent. Dowiedz się jednak wcześniej, czy osoba którą chcesz obdarować, nie posiada już kilkunastu innych różańców.

Wycieczka-pielgrzymka

Modnym prezentem w ostatnim czasie stają się też wycieczki. Dlatego dobrym pomysłem mogą być wycieczki-pielgrzymki do miejsc związanych kultem maryjnym, np. do Częstochowy, Lichenia, Ostrej Bramy czy do Ziemi Świętej. Takie wyprawy wiążą się jednak z większym budżetem prezentowym.

Książki

Kto czyta, ten żyje podwójnie. Może dlatego literatura cieszy się tak wielką popularnością, która nigdy nie słabnie. Wybierając książkę o charakterze chrześcijańskim, nie trzeba stawiać jedynie na Pismo Święte, ale również na wiele interesujących, inspirujących i fascynujących pozycji o tematyce religijnej.

Filmy, muzyka

Sfera sacrum przenika film i muzykę. Można podarować bilety do kina na film o tematyce religijnej czy koncerty zespołów chrześcijańskich. Świetnym pomysłem będzie też płyta DVD z takimi filmami czy muzyką.

Modlitwa

Pamiętając o doczesności, nie zapominajmy o wieczności. Najlepszy spośród prezentów to modlitwa. Modlitwa za kogoś stanowi bowiem jeden z największych aktów miłości względem tej osoby. Modlitwa może więc okazać się rewelacyjnym prezentem. Z jednej strony można zmówić przysłowiową zdrowaśkę w swoim zaciszu. Z drugiej strony można na przykład zamówić mszę w kościele. Modlitwa to potężna oręż łącząca Ziemię z Niebem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o