Jak możemy być szczęśliwi? Biblia daje nam bezcenne wskazówki. Recepty, które najlepiej zastosować od razu!

Ten tekst nie jest o ośmiu błogosławieństwach, choć one również pokazują drogę do szczęścia. To odpowiedź na moje biblijne wyzwanie, skierowane do Marcina Jakimowicza. Redaktor „Gościa Niedzielnego” i autor książki „Pan Bóg? Uwielbiam! 44 dobre wiadomości” nie posiada własnego bloga, więc postanowił swoje ulubione cytaty biblijne – czym mnie ogromnie ucieszył – opublikować w moich skromnych, blogowych progach!

Marcin napisał mi w mailu, że nie ma stałego zestawu ulubionych cytatów, że ulega on ciągłej aktualizacji, ale na chwilę obecną te są dla niego ważne. A z jego listy wyłania się 10 bardzo konkretnych przepisów na szczęście! Polecam przeczytać i zastosować jak najszybciej!

1Szczęśliwi, których moc jest w Tobie

„Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, którzy zachowują ufność w swym sercu. Przechodząc doliną Baka, przemieniają ją w źródło, a wczesny deszcz błogosławieństwem ją okryje.” (Ps 84, 6-7)

Hebrajskie „baka” oznacza dosłownie „łzy”, przez co przesłanie psalmu zyskuje jeszcze większą siłę rażenia. „Przechodząc doliną płaczu, przemieniają ją w źródło” – to kwintesencja chrześcijaństwa, które powinno być – jak chce prawosławny teolog Paul Evdokimov – „marszem życia przez cmentarze świata”.

2Szczęśliwi, którzy się objawili

„Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych.”
(Rz 8, 19)

Cała przyroda czeka na to, aż objawi się we mnie syn Boga.

3Szczęśliwi, którzy są odnowieni

„I rzekł Zasiadający na tronie: Oto czynię wszystko nowe. I mówi: Napisz: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe.” (Ap 21, 5)

Jego słowo jest żywe. Hebrajskie „dabar”, czyli „słowo” posiada ten sam rdzeń co „dwora”, czyli… pszczoła. Słowo Boże jest dynamiczne, jest w ruchu, ma pracę do wykonania. Krąży tak długo aż wyda owoc…

4Szczęśliwi, którzy się wybielili

„A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli? I powiedziałem do niego: Panie, ty wiesz. I rzekł do mnie: To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili.” (Ap 7, 13-14)

Te słowa towarzyszyły naszej wspólnocie w czasie największych zawirowań. Jeszcze zanim poznaliśmy o. Augustyna Pelanowskiego autora… „Siódmego rozdziału”.

5Szczęśliwi, którzy czuwają

„Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał.” (Łk 12, 37)

Niebo będzie ucztą. Jezus będzie nam usługiwał. Pokora Boga zapiera dech w piersiach.

6Szczęśliwi, którzy wpatrują się w Niego

„On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał.” (Iz 53, 2)

Nie potrafię czytać tego proroctwa bez wzruszenia. Najmocniej porusza mnie zdanie: „A kto się przejmuje Jego losem?”.

7Szczęśliwi, którzy kochają

„Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń.” (Oz 6, 6)

Tekst uwalniający od religijności naturalnej (kupowanie miłości, naprężanie cherlawych duchowych mięśni, obłaskawianie ofiarami bóstwa, by łaskawie zwróciło na nas uwagę). „Poznanie Boga” brzmi grzecznie, tymczasem tym słowem Biblia określa się również akt seksualny, współżycie mężczyzny i kobiety! On pragnie takiej komunii!

8Szczęśliwi, którzy wołają Marana tha

„Zaiste, przyjdę niebawem. Amen. Przyjdź, Panie Jezu!”(Ap 22, 20)

Nie mogę się doczekać. Wierzę, że stoi w drzwiach. Jest blisko. Coraz bliżej.

9Szczęśliwi, którzy są szczerzy

„Marta rzekła: Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł.” (J 11, 21)

Szczerość do bólu. – Jak Marta i Maria reagują na śmierć swego brata? – opowiadał mi ojciec Wojciech Ziółek, jezuita – Krzykiem! Zachowały się szczerze. Nie cedziły przez zęby: «Trudno, widocznie tak musi być», nie przykrywały wszystkiego pobożnym pudrem pod tytułem «Pogodzenie się z wolą Bożą». Krzyczały: «Gdzie byłeś, gdy umierał Łazarz?».

Czasem traktujemy Boga jak dziecko specjalnej troski: lepiej nie mówić Mu wszystkiego, bo a nuż się obrazi. Jak jakaś chimeryczna paniusia. Dobrze, że Marta z Marią nie słyszały przerażających słów Jezusa: «Łazarz umarł, ale raduję się, że Mnie tam nie było…». A może któryś z uczniów im o nich powiedział? Nie wiemy. Ważne jest to, jak sam Jezus reaguje na śmierć przyjaciela. Reaguje płaczem.

10Szczęśliwi, którzy się radują

„Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca.” (Ps 37, 4)

On chce spełnić marzenia, pragnienia, a nie, jak nam się wydaje, jedynie potrzeby. Bóg nie jest pracownikiem MOPS-u. On nie chce, byśmy modlili się „by do pierwszego starczyło”.

Przeczytaj także: 10 cytatów z Pisma Świętego, które mnie prowadzą

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość
Marta

Wow …