Masz dzieci? Jeśli tak, to czy koniec roku szkolnego i początek wakacji wydawał ci się przerażający? Nie miej wyrzutów sumienia, gdy odpowiesz twierdząco. Wszak dla rodziców wakacje to często nic innego, jak full time „kombinowania” nad zagospodarowaniem czasu znudzonym pociechom. U nas na ratunek przyszedł Wakacyjny Super Patrol (w końcu „nie ma problemu, którego nie rozwiążemy”).

Jak nie zwariować w wakacje?

Im szybciej zbliżały się wakacje, tym mocniej zastanawiałem się, jak zorganizować ten czas i życie domowe, by wszyscy jego uczestnicy przebrnęli przez niego bez większych strat emocjonalnych i psychicznych. Jednocześnie zależało mi na tym, żeby propozycja zaoferowana dzieciom, była również atrakcyjna dla nas rodziców oraz miała w sobie elementy edukacyjne.

Tak wpadłem na pomysł zorganizowania Wakacyjnego Super Patrolu. Nawiązanie do bajki „Psi Patrol” jest oczywiste, podobnie jak źródło inspiracji – to ulubiona bajka mojej średniej, 4-letniej córki Zuzi. Postanowiłem więc wcielić się w domowego „Rydera”, który mojej pięcioosobowej (2+3) Super Ekipie zorganizuje misje i wyprawy do zrealizowania.

Postanowiłem podzielić się z Wami tym pomysłem dopiero teraz, gdyż mam już pewność, że cała akcja jest strzałem w „dziesiątkę”, a Wakacyjny Super Patrol zapewne doczeka się kolejnej edycji w przyszłym roku. Być może ta inspiracja pozwoli ci znośniej i radośniej przeżyć pozostały czas tegorocznych wakacji, a może dobrze przygotować na przyszły rok.

Wakacyjny Super Patrol – ale o co w tym chodzi?

Pomysł jest prosty i podobny do harcerskiego zdobywania sprawności. Organizujemy wyprawy, zadania i większe misje, za które można zdobyć odznakę. Te trofea zaś trafiają na specjalną tablicę Wakacyjnego Super Patrolu, która wisi w centralnym miejscu mieszkania – tak co by nasze małe bohaterki mogły łatwo pochwalić się swoim wyczynami babciom i dziadkom.

Wakacyjny Super PatrolJakie odznaki można zdobyć? Poniżej zamieszczam plik z naszymi odznakami (możesz go śmiało wydrukować i zastosować u siebie), które po wydrukowaniu na papierze samoprzylepnym stały się pożądanymi Super-Naklejkami. Nazwy tych odznak mogą zainspirować się do zadań, które zaproponujesz swoim dzieciom, gdyż powinny być one dostosowane do waszych możliwości i uwarunkowań (chociażby płeć i wiek dziecka, miejsce zamieszkania, czy ilość posiadanego czasu będzie determinować rodzaj misji do wykonania).

Przykładowo:

  • odznakę „Kuchcik” można zarówno zdobyć na warsztatach kulinarnych, jak i przygotowywaniu lodów domowych (postawiliśmy na drugą wersję);
  • odznaka „Pływak” może być przyznana za skuteczną naukę pływania pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, jak i regularnie pluskanie się w basenie ogrodowym czy jednorazowy wypad do aquaparku;
  • odznaka „Kupiec” w naszym przypadku posłużyła jako zachęta do nauki samodzielnego robienia zakupów (nie w supermarkecie), by zmotywować dziewczynki do pokonania wstydu. U ciebie może oznaczać całkowicie co innego!
  • odznaki „Wspinacz” i „Biolog” zostaną u nas przyznane podczas nieco dłuższych wycieczek na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz do wrocławskiego ZOO. Ty w swojej okolicy zapewne też masz takie miejsca, gdzie mógłbyś przyznać takie odznaki.

Wakacyjny Super Patrol

Tu możesz pobrać zestaw wszystkich naszych odznak (kliknij w miniaturę, by powiększyć i zapisać). Zachęcam też do stworzenia własnych – niekoniecznie naklejek (nie technika wykonania jest tu przecież najważniejsza.

Dlaczego warto się w to bawić?

Proste czynności i zabawy, nieskomplikowane wycieczki i niewyszukane pomysły, nabierają zupełnie innego kolorytu, kiedy jest im nadana jakaś „większa idea”. Wakacyjny Super Patrol pozwala naszym córkom poczuć się jak bohaterki – postacie z ulubionej bajki, a nam… lepiej zorganizować się poprzez planowanie realizacji konkretnych misji.

Frajda, jaką mają dzieci z takiej zabawy, jest przeogromna. A radosne dzieci, to radośni i mniej zestresowani rodzice, którzy nie muszą już z utęsknieniem oczekiwać końca wakacji, bo sami się dobrze bawią, mimo że wakacji wcale nie mają.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o