Glinka domowej roboty to świetny sposób na stworzenie unikalnych i pięknych elementów wystroju domu. W dotyku przypomina ciasto do zabawy, ale ma wytrzymałość gliny porcelanowej. Można ją łatwo rozwałkować, aby uzyskać skomplikowane szczegóły. Nie pęka ani nie odpryskuje. Po pięciu dniach suszenia na powietrzu jest mocny i twardy. Można ją upiec, aby była jeszcze bardziej wytrzymała, ale do tego procesu potrzeba więcej składników.
Glinę domowej roboty można zabarwić farbą temperową lub barwnikiem spożywczym. Możesz też pozostawić glinę białą i pomalować ją po wyschnięciu. Jeśli używasz kolorowej gliny, upewnij się, że dokładnie wyschnie przed jej przechowywaniem. Dzięki temu nie zniszczy się pod wpływem promieni słonecznych.
Po ugotowaniu można nadać glinie kształt. Po ostudzeniu gliny można ją ugniatać na powierzchni oprószonej skrobią kukurydzianą, aby nadać jej kształt. Potem jest już gotowa na twoją kreatywność! Możesz użyć każdego rodzaju gliny do stworzenia różnych elementów wystroju domu.
Aby zrobić domową glinę, najpierw oddziel cząstki gliny od materiału osadowego. Kiedy cząstki się osadzą, delikatnie wyrzuć wodę. Następnie możesz dodać do gliny grog, aby ją wzmocnić. Ponadto możesz dodać do gliny odrobinę wody, aby stała się bardziej elastyczna i plastyczna.
Po dodaniu odpowiedniej ilości gliny możesz rozpocząć zwijanie. Po uformowaniu zwoju będzie on wystarczająco cienki, aby nadać mu kształt. Po zakończeniu pracy glina będzie miała marmurkowy wzór. Można ją rozwałkować na grubość około ćwierć cala. Jeżeli glina jest zbyt cienka, będzie za rzadka i może mieć jeden kolor zamiast dwóch.
Po upieczeniu glina szybko twardnieje i można z niej tworzyć biżuterię, rzeźby i inne przedmioty. Tę technikę można wykonać w domu lub w sklepie z artykułami rzemieślniczymi. Jednak w zależności od projektu możesz użyć specjalistycznych materiałów. Mały nożyk, np. X-Acto, ułatwia cięcie gliny na kawałki lub kształty. Igła do szycia to kolejne niezbędne narzędzie w projektach rzemieślniczych. Do robienia małych dziurek w glinie przydaje się też plastikowa wykałaczka.
Do dekoracji możesz namalować lub narysować na glinie. Następnie możesz zakleić swoje dzieło bezbarwnym uszczelniaczem, aby zapobiec jego pękaniu. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego koloru użyć, możesz użyć barwnika spożywczego lub wymyślić własny kolor gliny. Po zakończeniu tworzenia ozdób z gliny możesz je przechowywać w plastikowej torbie lub folii.
Glinka domowej roboty to świetny sposób na zabawianie dzieci i tworzenie niepowtarzalnych pamiątek. Jest łatwa do wykonania i bezpieczna dla dzieci. Przepisy można znaleźć w internecie lub w sklepach z artykułami rzemieślniczymi.