Zaburzona funkcja bariery ochronnej może prowadzić do wielu problemów dla skóry. Umożliwia bakteriom i alergenom przenikanie do skóry, a nawet może prowadzić do reakcji autoimmunologicznych. Zaburzona bariera może być także przyczyną trądziku, łuszczycy i innych chorób skóry. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie swojego problemu, skonsultuj się z dermatologiem.
Gdy bariera skórna jest zdrowa, Twoja skóra wygląda młodziej i jest gładsza. Pomaga też chronić skórę przed promieniami UV. Używanie filtrów SPF jest niezbędne, by zapewnić skórze ochronę. Jednak zdrowa bariera ochronna to Twoja najlepsza obrona przed szkodliwym działaniem środowiska. Stosując się do poniższych wskazówek, możesz poprawić stan swojej bariery skórnej i cieszyć się gładszą, młodziej wyglądającą cerą.
Składniki pielęgnacyjne zwiększające produkcję ceramidów mogą pomóc w odbudowie warstwy hydrolipidowej. Można je dodać do balsamu lub kremu i wmasować w skórę. Oleje roślinne zawierają duże stężenie woskowych lipidów w warstwie rogowej naskórka, które są ważne dla zdrowej skóry. Stosowanie naturalnych olejów z antyoksydantami to świetny sposób na zwiększenie zawartości ceramidów w skórze i przywrócenie jej funkcji barierowej.
Precyzyjne pH skóry jest kluczowym czynnikiem wpływającym na funkcję barierową. Właściwa równowaga pH sprawi, że Twoja skóra będzie czysta i wolna od trądziku. Ponadto zdrowe poziomy pH pomagają utrzymać funkcję bariery ochronnej skóry. Jeśli nie jesteś pewien, czym jest pH, Twoja skóra da Ci znać. pH 7 jest neutralne, a 4,7 jest silnie kwaśne.
Kiedy bariera lipidowa skóry jest naruszona, może to prowadzić do różnych problemów skórnych. Na przykład osoby z trądzikiem mogą mieć nadmierne wydzielanie sebum, które uszkadza barierę. W rezultacie skóra może się błyszczeć i być sucha. To odwodnienie pogłębia problem. Uszkodzona bariera może również powodować hiperpigmentację. Dlatego pierwszym krokiem w leczeniu uszkodzonej bariery jest wyeliminowanie czynników drażniących, które wywołują stan zapalny.
Bariera hydrolipidowa skóry może zostać naruszona przez zanieczyszczenia, substancje chemiczne lub bakterie. Bariera ta jest niezbędna do utrzymania zdrowej i nawilżonej skóry. Upośledzona funkcja bariery może prowadzić do wielu innych problemów skórnych, w tym trądziku i łuszczycy. Barierę ochronną skóry może również uszkodzić nadmierne złuszczanie naskórka lub stosowanie ostrych środków złuszczających.
Po oczyszczeniu skóry możesz zastosować krem lub balsam z ceramidami, który pomoże naprawić barierę ochronną skóry. Krem ten powinien również zawierać humektanty, czyli rodzaj magnesu przyciągającego cząsteczki wody ze skóry właściwej w kierunku naskórka.
.