Fermentowany czarny czosnek można przygotować na wiele sposobów. Proces ten wymaga zazwyczaj fermentacji czosnku w dobrze wentylowanym miejscu przez kilka tygodni. Fermentacja czosnku jest procesem powolnym i wymaga cierpliwości. Podczas fermentacji czarnego czosnku ważne jest utrzymywanie temperatury w pojemniku fermentacyjnym, aby czosnek się nie przypalił.
Do przygotowania czarnego czosnku potrzebujesz zdrowej, nienaruszonej główki czosnku, nieobranej i pozbawionej zielonych kiełków. Powinieneś też wybrać czosnek letni, który zachowuje dobrą wilgotność i nie ma siarkowego smaku. Unikaj czarnego czosnku uprawianego w procesie przemysłowym, ponieważ będzie on pozbawiony słodyczy.
Po trzech tygodniach dojrzewania powinieneś zauważyć, że wewnętrzne ząbki zaczynają przybierać brązowo-czarny kolor. Powinny też mieć przyjemny, pikantny smak. Po schłodzeniu czarny czosnek można obrać i przechowywać w lodówce. Czarny czosnek może być przechowywany przez około 6 miesięcy, jeżeli jest odpowiednio zamknięty.
Następnym krokiem jest oczyszczenie czosnku. Proces ten polega na obraniu zewnętrznej, papkowatej skóry i odsłonięciu czystych, wewnętrznych ząbków. Powinieneś także zwrócić uwagę na datę rozpoczęcia uprawy i sprawdzać czosnek co kilka tygodni. Czosnek powinien mieć lekko kleistą konsystencję i ciemnobrązowy lub czarny kolor. Kiedy czosnek jest już gotowy, możesz przechowywać ząbki w szczelnym pojemniku, zawinięte w papier lub folię.
Czarny czosnek jest uniwersalnym dodatkiem do wielu potraw, zwłaszcza do makaronów i puree ziemniaczanego. Można go również używać jako marynaty do ryb i mięsa. Doskonale nadaje się też do grillowanych steków. Ma bogaty smak umami. Możesz nawet użyć czarnego czosnku w lodach.
Gdy chcesz użyć tego czosnku w daniu, zawiń go w papier do zamrażania, papier pergaminowy lub folię aluminiową. Możesz też umieścić zawinięte główki czosnku w garnku ze stali nierdzewnej lub w kuchence do gotowania ryżu. Czosnek będzie ciepły do czterech dni. Kiedy czarny czosnek jest dojrzały, nie będzie miał nieprzyjemnego zapachu.
Czarny czosnek jest doskonałym dodatkiem do zup i innych potraw wymagających głębokiego smaku. Aby uzyskać czarny kolor, czosnek wymaga długiego, powolnego gotowania. Do tego zadania najlepiej nadaje się wolnowar. Ponadto, pomoże to utrzymać wilgotność główki czosnku. Podczas gotowania czarnego czosnku powinieneś również używać talerza do gotowania na parze.
Poza korzyściami zdrowotnymi, czarny czosnek zawiera również wiele przeciwutleniaczy i wykazuje działanie przeciwzapalne. Może też wzmocnić układ odpornościowy i chronić przed wirusami przeziębienia. Był nawet stosowany w leczeniu cukrzycy. Czarny czosnek jest potężnym superpożywieniem, niezależnie od tego, czy używa się go w sosach do sałatek, czy rozsmarowuje na chlebie tostowym.