NaprawaJak naprawić pendrive nie można sformatować?

Jak naprawić pendrive nie można sformatować?

Przez Redakcja

Jeśli twój pendrive nie może być sformatowany, jest kilka sposobów rozwiązania tego problemu. Po pierwsze, musisz wyłączyć ochronę przed zapisem na dysku. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy dysk i wybierz opcję „Odinstaluj”. Być może będziesz musiał najpierw wykonać pełne formatowanie dysku, co zajmie trochę czasu. Po jego zakończeniu dysk powinien pojawić się w systemie Windows.

Po odblokowaniu pendrive’a użyj darmowego programu do sformatowania go w systemie plików NTFS lub FAT32. Przed formatowaniem upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych plików. Aby sformatować pendrive’a, uruchom darmowe oprogramowanie na swoim komputerze i kliknij „System plików”. W sekcji „Pliki” wybierz „FAT32” jako system plików i w razie potrzeby wybierz „Rozmiar klastra”. Po wybraniu systemu plików kliknij „OK”. Jeśli zostaniesz poproszony o podgląd wyniku wirtualnego, kliknij „Zastosuj.”

Innym sposobem naprawienia błędu „Nie można sformatować dysku USB” jest uruchomienie programu „Zarządzanie dyskami” w systemie Windows i wybranie etykiety woluminu, który próbujesz sformatować. W zakładce „Woluminy” przejdź do „Systemu plików” i wybierz „Zmień etykietę woluminu”. Możesz także zmienić rozmiar dysku USB.

Jeśli nadal nie możesz sformatować swojego pendrive’a, sprawdź sterowniki w swoim komputerze. Jeśli są one przestarzałe lub uszkodzone, to USB może nie działać poprawnie. Może to być spowodowane wieloma problemami, dlatego warto je zaktualizować. Na szczęście aktualizacja sterowników jest procesem łatwym i bezbolesnym.

Innym łatwym sposobem naprawienia błędu jest użycie darmowego programu. Możesz użyć DiskGenius Free Edition, aby sprawdzić, czy na dysku nie ma uszkodzonych sektorów. Gdy już to zrobisz, spróbuj sformatować dysk ponownie. Następnie upewnij się, że zabezpieczyłeś swoje dane przed formatowaniem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić dane na zawsze.

Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, możesz także spróbować uruchomić na pendrive’ie polecenie CHKDSK. Polecenie CHKDSK sprawdzi integralność dysku USB i naprawi uszkodzone sektory na dysku. Pamiętaj o uruchomieniu tego polecenia jako administrator, z literą napędu flash jako literą dysku.

Jeśli masz komputer Mac, możesz również użyć napędu USB do tworzenia kopii zapasowych plików. Najpierw utwórz nowy folder na dysku wewnętrznym i skopiuj do niego dane. Jeśli dysk wewnętrzny nie jest wystarczająco pojemny, możesz również użyć innego urządzenia USB jako miejsca docelowego dla kopii zapasowej. Aby skorzystać z tej drugiej metody, możesz potrzebować koncentratora USB do połączenia dwóch urządzeń USB, a następnie skopiować pliki ze źródła na urządzenie zapasowe.

W przypadku błędu dysku USB prawdopodobnie masz do czynienia z wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić dane lub uniemożliwić sformatowanie dysku. Możesz użyć programu antywirusowego do przeskanowania dysku w poszukiwaniu wirusów, ale lepszym pomysłem jest jak najszybsze sformatowanie pendrive’a.

Oceń artykuł: Jak naprawić pendrive nie można sformatować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy